Двері, вікна, віконниці, ворота та споріднене оснащення для будинку

Металопластиковий сегмент ринку вікон та дверей в Україні демонструє позитивну динаміку розвитку як внутрішнього виробництва, так і експорту. Згідно з квартальним дослідженням ринку металопластикових конструкцій України від компанії AXOR INDUSTRY, споживання у цьому сегменті, тобто продажі на внутрішньому ринку, також активно зростають, включно з 1-м кварталом 2017 року. Лідируючі позиції на ринку займає стандарт-сегмент, ставка на продукцію економ-класу (як у минулі роки) відійшла на другий план. Цьому сприяє здороження енергоносіїв, що спонукає до встановлення більш енергоефективних вікон, та підтримка енергозбереження цільовими програмами. Сьогодні в Україні працює кілька програм з енергоефективності: державна програма енергоефективності «Теплі кредити» (для приватних осіб і ОСББ), IQenergy від Європейського банку реконструкції і розвитку (для приватних осіб), місцеві програми додаткового здешевлення «теплих кредитів». Згідно з даними інтерактивної карти Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, прийнято 128 місцевих програм, забезпечених фінансуванням та 161 програма без визначення фінансування. За даними опитування дилерів виробників вікон, 72% дилерів беруть участь в програмі «Теплі кредити» та 16% - в програмі IQenergy.

Опис та попередній аналіз недоліків чинного регулювання на ринку «Двері, вікна, віконниці, ворота та споріднене оснащення для будинку» виявив:

  • Системна для чинного регуляторного поля України проблема «засміченості» застарілими та неактуальними нормами та неузгодженності положень різних нормативно-правових актів створює проблеми для бізнесу при обов’зковій сертифікації вікон/дверей для будівель через різне трактування законодавчих норм та правил проходження процедур.
  • Проблема відсутності у відкритому безоплатному доступі повного переліку нормативних актів технічного характеру (стандартів, норм, кодексів усталеної практики, регламентів тощо) призводить до необхідності суб’єктам господарювання нести додаткові витрати при обов’язковій сертифікації продуктів ринку.
  • Наявні нетарифні бар’єри створюють перешкоди (додаткові часові та фінансові витрати) для вільного імпорту-експорту продукції. Основні недоліки регулювання ринку, які впливають на діяльність державних регуляторів (є впливовими особами на ринку) пов’язані з проблемами якості нормативного поля – наявністю правових колізій, суперечностями правових норм, незаконними або неактуальними нормативно-правовими актами тощо.

Окремо варто зазначити наявні ризики прийняття стандартів, гармонізованих з нормативними документами ЄС методом «підтвердження», що ускладнить їх практичне застосування.

Значна група проблем на ринку пов’язана з Технічним регулюванням, серед яких актуальними є:

  1. Ризики зниження якості продукції з нього у зв’язку з перипиненням з 01.01.2018 дії державної сертифікації продукції УкрСЕПРО.
  2. Недієвість інституції ринкового нагляду на ринку.

Гармонізація систем технічного регулювання ЄС і України скасує більшість нетарифних бар’єрів.