Нове будівництво на територіях розміщення об'єктів культурної спадщини

За даними статистики та оцінками експертів, фактично у всіх містах і селищах та майже у третині сіл України знаходяться об’єкти нерухомої культурної спадщини, режим використання яких передбачає обмеження господарської діяльності на територіях, де вони розміщені, які мають враховуватися під час розроблення місцевих містобудівних програм, містобудівної документації. Фактично будь-який забудовник чи бізнесмен, реалізуючи будівельний проект, може з високим ступенем вірогідності зіткнутися з необхідністю отримання історико-містобудівного обґрунтування чи погодження проектної документації, отримання дозволу на будівельні та інші види робіт у відповідних органах охорони культурної спадщини.

Процес отримання історико-містобудівного обґрунтування на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів і погодження документації із землеустрою впливає на всі ринки, пов’язані з будівництвом. Історико-містобудівне обґрунтування є, у багатьох випадках, одним з складових підпроцесів функціонування ринків «Будівництво об’єктів громадського та виробничого призначення», «Будівництво житлових об’єктів», «Будівництво інфраструктурних об’єктів та споруд» тощо.

За висновками міжнародних та вітчизняних фахівців, загальне правове забезпечення охорони та збереження нерухомої культурної спадщини в Україні містить численні недоліки. Така ситуація не може не впливати на державну регуляторну політику в цій сфері і, відповідно, впливає на якість державного регулювання при реалізації процесів будівництва.

Оскільки будівництво на територіях розміщення об’єктів культурної спадщини має на меті вирішення не лише економічних чи безпекових завдань, а, здебільшого, завдань етичних, культурологічних та захисту культурної спадщини, Офісом ефективного регулювання було прийнято рішення розглянути сучасний стан та проблематику регуляторної сфери з цього питання окремо, безвідносно ринку. Такий підхід дозволить напрацювати єдині підходи для всіх ринків, які враховуватимуть інтереси як держави з огляду на захист національної спадщини та культурологічних надбань, так і бізнесу.